Çocukları Hazırlamak

Yeni bir bebeğin gelişi bir aileye birçok değişiklik getirebilir. Ebeveynler hazırlıklar için çok fazla enerji harcarlar ve bebek doğduktan sonra ailenin dikkatinin çoğu yenidoğan bebek üzerindedir.
Tüm bu değişiklikler, büyük kardeşlerin, bu durumun üstesinden gelmesini zorlayabilir. Yeni doğan bebeğe karşı kıskançlık duymaları ve tepki göstermeleri yaygındır.
Ancak ebeveynler, çocukları aileye yeni katılacak bir bebek için hazırlayabilir. Hamileliği çocuklara anlamlı gelecek şekilde geçirebilmek, bazı düzenlemeler yapmak ve çocukları yenidoğanın bakımına dahil etmek herkes için işleri kolaylaştırabilir.

 

Hamilelik Sırasında

Bir çocuğa yaklaşmakta olan bir kardeşten bahsetmek için kendi rahatlık seviyenizi ve çocuğunuzun olgunluk seviyesini düşünün. Örneğin, okul öncesi çocuklar zaman kavramlarını kavrayamayabilirler, bu nedenle bebeğin birkaç ay içinde geleceğini söylemeniz pek bir şey ifade etmeyebilir. Bebeğin kış gibi belirli bir mevsimde veya dışarısı soğuk olduğunda geleceğini açıklamak daha faydalı olabilir.

 

Ne kadar detay vermelisiniz?

Çocuğunuzun soruları rehberiniz olsun. Örneğin 4 yaşında bir çocuk “Bebekler nereden geliyor?” diye sorabilir. Kulağa ilginç gelse de, çocuk sizden cinsiyeti açıklamanızı istemiyor. Muhtemelen tam anlamıyla nereden geldiklerini bilmek istiyor. Şunu açıklamak yeterli olabilir: “Bebek, annenin karnından gelir.” Daha fazlasını öğrenmek isteyen bir çocuk soracaktır.

Çocuğunuz bebeğe daha fazla ilgi gösteriyorsa, bunu şu şekilde teşvik edebilirsiniz:

  • Çocuğunuzun bebek resimlerine bakmak
  • Doğumla ilgili kitaplar okumak (yaşa uygun olduklarından emin olun)
  • Bebekleri olan arkadaşları ziyaret etmek
  • Hastane için çanta hazırlamak
  • Potansiyel bebek isimlerini düşünmek
  • Bebeğin kalp atışını duymak için doktora gitmek

 

Doğum Planlaması

Doğum tarihiniz yaklaştıkça, hastanede olduğunuz zaman için daha büyük çocuklar için düzenlemeler yapın. Bu planları anlatın, böylece çocuklar gün geldiğinde ne bekleyeceklerini bilirler.
Bebek doğduktan sonra etrafta başka ziyaretçi yokken, çocuğunuzun hastanede sizi ziyaret etmesine izin verebilirsiniz. Bu, doğumu samimi bir aile olayı olarak güçlendirmeye yardımcı olur.
Bebeğin gelişine yakın günlerde ve haftalarda, rutinleri olabildiğince düzenli tutmaya çalışın. Bebeği yerleştirmek için herhangi bir oda değişikliği yapmayı planlıyorsanız, bunu doğum tarihinizden birkaç hafta önce yapın.
Çocuğunuz lazımlık eğitimi almak veya beşikten yatağa geçmek gibi önemli bir dönüm noktasına yaklaşıyorsa, bu değişiklikleri doğum tarihinizden çok önce yapmaya çalışın veya bebek bir süre evde olana kadar erteleyin.

 

Yeni Bebeği Eve Getirmek

Bebek eve geldiğinde, diğer çocuklarınızın değişikliklere uyum sağlamasına yardımcı olabilirsiniz. Onları dışlanmış hissetmemeleri için bebeği içeren günlük aktivitelere mümkün olduğunca dahil edin.

Birçok çocuk yeni bir bebeğe bakmak için yardım etmek ister. Bu “yardım”, her görevin daha uzun sürmesi anlamına gelse de, daha büyük bir çocuğa bebekle olumlu bir şekilde etkileşim kurma şansı verebilir. Yaşlarına bağlı olarak, bir abi veya kız kardeş, bebek bezi değişimi sırasında bebeği eğlendirmek, arabayı itmeye yardımcı olmak, bebekle konuşmak veya bebeği giydirmek, yıkamak veya gazını çıkarmak için yardım etmek isteyebilir.

Çocuğunuz bebeğe ilgi göstermiyorsa, telaşa kapılmayın ve onu zorlamayın. Zaman alabilir.

Emzirme gibi bazı durumlar daha büyük çocukları hariç tutar. Bu zamanlar için, bebeğinizi kesintiye uğratmadan veya daha büyük bir çocuğun dışlanmış hissetmesinden endişe duymadan besleyebilmeniz için elinizde oyuncaklar bulundurmaya çalışın.

Daha büyük çocuklarla birebir görüşme fırsatlarından yararlanın. Bebek uyurken birlikte vakit geçirin ve mümkünse daha büyük çocukların bir ebeveynin bölünmemiş dikkatini çekmesi için her gün zaman ayırın. Sadece onlar için özel bir zamanın olduğunu bilmek, yeni bebekle ilgili herhangi bir kırgınlığı veya öfkeyi hafifletmeye yardımcı olabilir.

Ayrıca akrabalarınıza ve arkadaşlarınıza, büyük çocuğunuzun yeni bebekten başka bir şey hakkında konuşmak isteyebileceğini hatırlatın. Akrabalar veya arkadaşlar nasıl yardımcı olabileceklerini sorarsa, büyük çocuk için eğlenceli bir aktivite veya özel bir şey önerin.

Mümkünse, büyük çocuğunuzu kreşe veya okula göndermeye devam edin. Artık yeni bebeğinizle evde olduğunuzdan büyük çocuğunuzu uzağa göndermekten dolayı suçluluk duymanız normaldir. Ancak normal rutinleri sürdürmek kardeşler için faydalıdır. Ve bu sefer, bebekle başka türlü sahip olamayacağınız değerli bire bir zaman geçirmenizi sağlayabilir. Büyük çocuğunuz kreşten veya okuldan eve geldiğinde, kaliteli bir aile zamanı planlayın. Çocuğunuzu Yeni Bir Kardeşe Hazırlamak isimli makaleyi okudunuz.

İnceleyen: Jennifer Shroff Pendley, PhD

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir