çocuklarda korku

Herkes bir şeylerden korkar. Çocuklarda korku ve onları yenme konusunda 1.700’den fazla çocuğun katıldığı bir araştırmada, çocuklar karanlıktan, kabuslardan, köpeklerden, yılanlardan, örümceklerden ve daha nice şeylerden korktuklarını ifade ettiler.

Korku, herkesin sahip olduğu bir duygudur ve hepimizin içine programlanmıştır. Aslında bu iyi bir şeydir çünkü korku bizi korumak için oradadır. Tehlikeli olabilecek bir şeye tepki verebilmemiz için bir korku duygusuyla doğarız.

Çocuklarda korku duygusu oluştuğunda ağlarlar, onları ürküten yüksek ses, içerde oyuncaklarıyla gürültü fırtınası koparan abisi/ablası olsa bile… Bu senaryoda bebek ağlar ve ebeveyn onu yatıştırmak için gelir, bebeğin tekrar güvende ve iyi hissetmesine yardımcı olur. 

Böylelikle ebeveynin yardımıyla, bebek korktuktan sonra sakinleşmeyi deneyimler. Yani her insanın büyürken öğrenmesi gereken bir şey. Çünkü bunu deneyimleyen çocuk biraz daha büyüdüğünde, bu yüksek sesi duyar ve “Önemli değil. Kardeşim/abim/ablam yine gürültü yapıyor” der.

Çocuklarda korku duygusu

Gerçek ve Rol Yapmak

Çocuklarda korkuyu yenmenin en iyi yolu, onun hakkında daha fazla bilgi edinmektir. Çocuklar büyüdükçe daha çok anlarlar ve gerçek ile taklit arasındaki farkı görmeye başlarlar. Bu yüzden bir çocuğun hayal gücü onu cadıları ve kurtadamları düşünmeye yönlendirdiğinde, kendine “Bir dakika. Onlar sadece rol yapıyorlar. Onlar için endişelenmeme gerek yok” diyebilir.

Aynı şey karanlık için de geçerli. Bir çocuğun hayal gücü, ışıklar söndüğünde oyunlar oynamaya başlayabilir. Yatağımın altında ne var? Bu duyduğum hırsız mı? Bir ebeveynin yardımıyla çocuklar karanlıkta daha rahat edebilirler. Bu korkuyla savaşmaya yardımcı olabiliriz. Yatağın altında hiçbir şey olmadığını göstermek için bir gece lambası kullanmak veya yatağın altına bir el feneri yakmak iyi bir fikir olabilir.

Peki ama hırsızlar gerçek olabilir diyebilirsiniz. E o zaman ne olacak? Doğru, ancak kapının kilitli olduğunu ve herhangi bir soruna karşın yakınlarda bir ebeveynin olduğunu bilerek daha güvende hissedebilir ve öyle hissettirebilirsiniz. 

Bazı Korkulara Karşı Mantıklı Yönlendirmeler

Çocukların mantıklı olduğu ve yenilmemesi gereken korkuları da vardır. Örneğin çocuk trafiğin yoğun olduğu bir otoyolda bisiklet sürmekten korkuyorsa bu normal. Korkmalı çünkü tehlikeli. Bunun yerine bisiklete binmesi için güvenli bir yer bulabilirsiniz.

Örneğin bir çocuğun büyük denizanalarından korkmasında da sorun yok. Çünkü bu da gerçekten tehlikeli. Ama her zaman, hatta her yüzmede bundan korkmaya gerek yok. Çünkü dev denizanaları sadece belirli okyanus sularında yaşar. Bu yüzden çocuğa, bu okyanus sularından birinde yüzmediğinde, büyük denizanası için endişelenmemesi gerektiği açıklanabilir.

Bu ve bunun gibi örnekler çoğaltılabilir.

Peki ne yapalım?

Bazen korkmanın en kötü yanı ne yapacağını bilememektir. 

Araştırmada soruları yanıtlayan çocukların kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olmaya çalıştıkları en iyi 3 yol:

  • Dışarıda oynamak, müzik dinlemek veya TV izlemek gibi bir şeyler yapmak
  • Bir ebeveynle konuşmak
  • Bir arkadaş ile konuşmak

Çocuklarda korku sonucu bir arkadaşı ile konuşması, özellikle arkadaşı destekleyiciyse yardımcı olabilir. Araştırmaya katılan çocukların yaklaşık yarısı korktukları için alay edildiklerini söyledi. Ve daha da fazlası – yaklaşık %75- bazen gerçekten korktuklarında, alay edillecekleri endişesiyle aslında korkmadıklarını ifade ettiler. Yani alay etmeye kesinlikle izin yok. Çocuklarda korku duygusunu yenebilmenin olumlu yollarından biri de kendi çocuğunuzu, arkadaşlarına karşı daha anlayışlı ve cesaretlendirici olmalarını da öğretmenizdir. 

Daha fazla blog yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir