ebeveynlik-10-ipucu

Ebeveynlik kolay değil. Aksine, ebeveyn olmak oldukça zor bir iştir. Bu yazımızda size Stanford ve Harvard Üniversitesi mezunu ve çok satan kitapların yazarı Pamela Li’nin; bilime dayalı ebeveyn stratejileri araştırma notlarından bir kesit ve birkaç ipucu paylaşacağız. Diliyoruz ki yolunuza ışık, hayatınıza bir nebze de olsa umut olur.

Bizce her aile özeldir. Ve hemen herkesin cevap ararken bulmakta zorlandığı bir konusu, bir sorusu var. Bu oldukça normal ve oldukça insanidir. Sizler harikasınız. Elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı, çocuklarınıza sunabildiğiniz en iyi hayatı sunmaya çalıştığınızı biliyoruz. Bu yolda sizlerle yürümekten çok ama çok mutluyuz! Gelelim yazı dizimize…

Bir ebeveyn, çocuğun yararına kararlar almaya çalışan kişidir. Bir ebeveyni harika yapan şey, sadece ebeveynin eylemiyle değil, aynı zamanda niyetiyle de tanımlanır.

İyi bir ebeveyn mükemmel olmak zorunda değildir. Kimse mükemmel değildir. Hiçbir çocuk da mükemmel değildir… Bu nedenle beklentilerimizi belirlerken bunu akılda tutmak önemlidir.

Başarılı ebeveynlik, mükemmelliğe ulaşmakla ilgili değildir. Ancak bu, bu hedef için çalışmamamız gerektiği anlamına gelmez. Önce kendimiz, sonra çocuklarımız için yüksek standartlar belirlemeliyiz. Çünkü bizler onlara rol model oluyoruz.

İşte iyi ebeveynlik becerilerini öğrenmek ve kötü ebeveynlikten kaçınmak için 10 ipucu. Birçoğu hızlı ve kolay değil. Ve muhtemelen hiç kimse hepsini her zaman yapamaz. Ancak bu ebeveynlik kılavuzundaki ipuçları üzerinde çalışmaya devam edin. Bazen bunların yalnızca bir kısmını yapıyor olsanız bile, yine de doğru yönde ilerliyor olacaksınız.

#1 İyi Bir Rol Model Olun

Çocuğunuza sadece ne yapmasını istediğinizi söylemeyin, aynı şekilde gösterin de.

İnsan, kısmen taklit ederek öğrenebildiği için özel bir türdür​. Onları anlamak ve kendi eylemlerimize dahil etmek için başkalarının eylemlerini kopyalamaya programlandık. Özellikle çocuklar, ebeveynlerinin yaptığı her şeyi kesinlikle çok dikkatli izlerler.

Bu nedenle, çocuğunuzun olmasını istediğiniz kişi olun – çocuğunuza saygı gösterin, ona olumlu davranış ve tutum gösterin. Çocuğunuzun duygularına empati gösterin. Göreceksiniz çocuğunuz da aynısını yapacaktır.

#2: Onları Sevin ve Bunu Gösterin

Çocuklarınızı çok sevmeniz onları mahvedemez​. Aksine sevgi vermek yerine yapmayı seçtiğiniz şey, maddi hoşgörü, hoşgörü, düşük beklenti ve aşırı koruma gibi şeyler onları mahvedebilir. Bunlar gerçek sevginin yerine verildiğinde, o zaman şımarık bir çocuğunuzun olma ihtimali yüksektir.

Çocuğunuzu sevmekten kasıt, onlara sarılmak, beraber vakit geçirmektir. Her gün sorunlarını ciddiyetle dinlemek kadar basit olabilir. Bu sevgi eylemleri, oksitosin gibi iyi hissettiren hormonları tetikleyebilir. Bu nörokimyasallar bize derin bir sakinlik, duygusal sıcaklık ve memnuniyet duygusu getirebilir.

#3: Nazik ve Sıkı Olumlu Ebeveynlik Uygulayın

Bebekler, nispeten az bağlantıya sahip yaklaşık 100 milyar beyin hücresi (nöron) ile doğarlar. Bu bağlantılar düşüncelerimizi yaratır, eylemlerimizi yönlendirir, kişiliğimizi şekillendirir.

Çocuğunuza olumlu deneyimler verin. Olumlu deneyimleri kendileri deneyimleme ve başkalarına sunma becerisine sahip olacaklar.

Eğer çocuğunuza olumsuz deneyimler yaşatırsanız. Gelişmeleri için gerekli gelişiö türlerine sahip olmayacaklar. O aptalca bulduğunuz şarkıyı söyleyin. Gıdıklama maratonu yapın. Parka gidin. Çocuğunuzla birlikte gülün. Birlikte bir şeyler izleyin. Duygusal bir öfke nöbeti geçirin. Olumlu bir tutumla bir sorunu birlikte çözün.

Bu olumlu deneyimler sadece çocuğunuzun beyninde iyi bağlantılar oluşturmakla kalmaz; aynı zamanda çocuğunuzun ömür boyu taşıdığı anılarınızı da oluşturur.

#4: Güvenli Bir Sığınak Olun

Çocuğunuzun sinyallerine duyarlı ve ihtiyaçlarına duyarlı olun. Her zaman onların yanlarında olacağınızı bilmesini sağlayın. Çocuğunuzu bir birey olarak destekleyin ve kabul edin. Çocuğunuzun keşfetmesi için sıcak, güvenli bir sığınak olun.

Duyarlı ebeveynler tarafından yetiştirilen çocuklar, daha iyi duygusal düzenleme gelişimi, sosyal beceri gelişimi gösteririler. Aynı zamanda zihinsel sağlık sonuçlarına sahip olma eğilimindedirler.

#5: Çocuğunuzla Konuşun ve Beyinlerinin Bütünleşmesine Yardımcı Ebeveynlik Gösterin

Çoğumuz iletişimin önemini zaten biliyoruz. Çocuğunuzla konuşmak ve onları dikkatlice dinlemek çocuğunuzla daha iyi bir ilişkinizin olmasını sağlar. Ve çocuğunuzun bir sorunu olduğunda size gelmesini kolaylaştırır.

Ancak iletişim için başka bir neden daha var. Konuşarak çocuğunuzun beyninin farklı bölümlerini bütünleştirmesine yardımcı oluyorsunuz.

Beynin farklı bölümleri entegre edildiğinde, bir bütün olarak uyumlu bir şekilde çalışabilirler. Bu da daha az öfke nöbeti, daha fazla işbirlikçi davranış, daha fazla empati ve daha iyi zihinsel esenlik anlamına gelir.

Bunu yapmak için, rahatsız edici deneyimler aracılığıyla konuşun. Çocuğunuzdan ne olduğunu ve uyumlu bir iletişim geliştirmek için nasıl hissettiğini tarif etmesini isteyin. Çözüm sunmak zorunda değilsiniz. İyi bir ebeveyn olmak için tüm cevaplara sahip olmanız gerekmez. Sadece konuşmalarını dinlemek ve açıklayıcı sorular sormak bile deneyimlerini anlamlandırmalarına yardımcı olacaktır. Böylelikle anılarını da bütünleştirmelerini sağlayabilirsiniz.

#6: Kendi Çocukluğunuzu Düşünün

Birçoğumuz ebeveynlerimizden farklı bir şekilde ebeveynlik yapmak istiyoruz. Ama çoğu zaman ağzımızı açtığımızda tıpkı ebeveynlerimizin yaptığı gibi konuşuruz.

Kendi çocukluğumuzu yansıtmak, neden böyle ebeveynlik yaptığımızı anlama yolunda bir adımdır. Değiştirmek istediğiniz şeyleri not edin ve bunu gerçek bir senaryoda nasıl farklı şekilde yapacağınızı düşünün. Dikkatli olmaya çalışın ve bu sorunlar bir daha ortaya çıktığında davranışınızı değiştirin.

İlk başta başaramazsanız pes etmeyin. Çocuk yetiştirme yöntemlerini bilinçli olarak değiştirmek için pratik yapmak gerekir. Hatta çok fazla pratik yapmak…

#7: Kendi Sağlığınıza Dikkat Edin

Ebeveynlerin de rahatlamaya ihtiyacı var. Kendi iyilik ve sağlığınıza dikkat edin.

Çoğu zaman, bir çocuk doğduğunda kendi sağlığınız veya evliliğinizin sağlığı gibi şeyler ikinci planda tutulur. Onlara dikkat etmezseniz, ileride daha büyük problemler haline gelirler. Eşinizle ilişkinizi güçlendirmek için zaman ayırın.

Ebeveynlik yardımı istemekten korkmayın. Kişisel bakım için biraz “zamanım” olması zihni canlandırmak için önemlidir. Ebeveynlerin fiziksel ve zihinsel olarak kendilerine bakabilmeleri, yaşamlarında büyük bir fark yaratacaktır. Eğer bu iki alan başarısız olursa, çocuğunuz da acı çekecektir.

#8: Ne Olursa Olsun Şaplak Atmayın

Şüphesiz, bazı ebeveynler için şaplak atmak, çok ihtiyaç duyulan bir rahatlama olsa da bu yanlıştır. Çünkü ancak kısa vadeli bir uyum sağlayabilir. Şaplak ile disiplini aynı kefeye koymamak gerekir. Bu yöntem çocuğa doğruyu yanlışı öğretmez. Sadece dış sonuçlardan korkmayı öğretir. Özetle çocuk daha sonra yakalanmamak için motive edilmiş olur.

Çocuğunuza şaplak atmak, sorunları şiddet yoluyla çözebileceği konusunda çocuğunuza model olur. Şaplak atılan, tokatlanan veya vurulan çocuklar diğer çocuklarla kavga etmeye daha yatkındır. Zorba olma ve anlaşmazlıkları çözmek için sözlü/fiziksel saldırganlık kullanma olasılıkları daha yüksektir. Aynı şekilde daha sonraki yaşamlarında, suçluluk ve antisosyal davranışlar gösterirler. Daha kötü ebeveyn-çocuk ilişkileri, akıl sağlığı sorunları oluşabilir.

#9: Ebeveynlik Hedefinizi Hatırlayın

Çoğu ebeveyn gibiyseniz, çocuğunuzun okulda başarılı olmasını, üretken olmasını istersiniz. Sorumlu ve bağımsız olmasını, saygılı olmasını; sizinle ve başkalarıyla anlamlı ilişkiler kurmasını beklersiniz. Şefkatli, mutlu, sağlıklı ve doyurucu bir yaşam sürmesini istersiniz.


Peki bu hedeflere ulaşmak için ne kadar zaman harcıyorsunuz?
Çoğu ebeveyn gibiyseniz, muhtemelen zamanın çoğunu sadece günü geçirmeye çalışarak geçiriyorsunuzdur. Böylelikle çocuğunuzun gelişmesine yardımcı olmak yerine, zamanın çoğunu hayatta kalmaya çalışarak geçirirsiniz!


Hayatta kalma modunun hayatınıza hükmetmesi için bir dahaki sefere kızgın veya hüsranda hissettiğinde geri adım atın. Öfke ve hayal kırıklığının sizin veya çocuğunuz için ne yapacağını düşünün. Her şeyden önce bunun yerine, her olumsuz deneyimi onun için bir öğrenme fırsatına dönüştürmenin yollarını bulun. Destansı öfke nöbetleri bile paha biçilmez beyin şekillendirici anlara dönüştürülebilir.

Bunları yapmak, yalnızca sağlıklı bir bakış açısına sahip olmanıza yardımcı olmakla kalmaz. Aynı zamanda ebeveynlikteki birincil hedeflerinizden biri olan, çocuğunuzla iyi bir ilişki kurmak üzerinde de çalışıyor olacaksınız.

#10: En Son Psikoloji ve Sinirbilim Araştırmalarındaki Bulguları Kullanarak Kısayol Kullanın

Kısayollar derken, çocuğunuzu değiştirmeyi kastetmiyoruz. Demek istediğimiz, bilim adamları tarafından zaten bilinenlerden yararlanmak.


Ebeveynlik, psikolojide en çok araştırılan alanlardan biridir. Birçok ebeveynlik tekniği, uygulaması veya geleneği bilimsel olarak araştırılmış, doğrulanmış veya reddedilmiştir.


Her çocuk farklıdır. En iyi ebeveynlik stili içinde bile, çocuğunuzun mizacına göre seçebileceğiniz birçok farklı etkili ebeveynlik uygulaması olabilir. Örneğin, şaplak atmak yerine, yeniden yönlendirme, akıl yürütme, ayrıcalıkları kaldırma, içeri girme vb. gibi birçok daha iyi alternatif vardır. Böylelikle çocuğunuz için en uygun cezalandırıcı olmayan disiplin yöntemini seçebilirsiniz.

Bu “kısayolları” kullanmak, kısa vadede daha fazla çalışmanızı gerektirebilir. Ancak öte yandan uzun vadede size çok fazla zaman ve ıstırap kazandırabilir.


İşin iyi yanı, ebeveynlik zor olsa da, aynı zamanda çok ödüllendirici. Kötü yanı, ödüllerin genellikle çok çalışmaktan çok daha sonra gelmesidir. Ama şimdi elimizden gelenin en iyisini yaparsak, sonunda ödüllerini alacağız. Her şeyden önemlisi pişman olacak hiçbir şeyimiz olmayacak.

Sizi seviyoruz, bir sonraki yazımızda görüşmek üzere 💕

Kaynak: http://get.neuralparenting.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir